כמה זמן לוקח עד שוגיפם 10 מק"ג מתחיל להשפיע?

וגיפם 10 מק״ג מכיל אסטרדיול, אסטרדיול הוא הורמון מין נשי השייך לקבוצת הורמונים הנקראת אסטרוגנים. והוא זהה לאסטרדיול המיוצר בשחלות האישה. וגיפם 10 מק"ג שייך לקבוצת תרופות הנקראת טיפול הורמונלי חליפי (HRT) מקומי. הוא משמש להקלת תסמינים של גיל המעבר בנרתיק כגון: יובש או גירוי. במונחים רפואיים מצב זה נקרא 'אטרופיה נרתיקית'. מצב זה נגרם עקב צניחה ברמות האסטרוגן בגופך. מצב זה מתרחש באופן טבעי לאחר הפסקת הוסת. וגיפם 10 מק"ג פועל ע"י החלפת האסטרוגן אשר מיוצר בדרך כלל בשחלות האישה. הוא מוחדר לנרתיק שלך, כך שההורמון משתחרר באיזור בו הוא נחוץ. הדבר עשוי להקל על תחושת אי נוחות בנרתיק. מחקר שנמשך 12 שבועות הראה שוגיפם 10 מק״ג הפחית באופן מובהק, את מרבית התסמינים המטרידים תוך 8 שבועות. לעיתים ניתן לחוש בהקלה התסמינים כבר לאחר 4 שבועות טיפול.

למשך כמה זמן אצטרך להשתמש בוגיפם 10 מק"ג?

אחרי תחילת הטיפול בוגיפם 10 מק"ג, עלייך להגיע לבדיקות תקופתיות אצל הרופא/ה שלך לפחות פעם בשנה. בבדיקות אלה עלייך לדון עם הרופא/ה שלך בתועלת ובסיכונים של המשך הטיפול. בכל שאלה על משך הטיפול, פני לרופא/ה שלך.

כיצד עליי לאחסן את וגיפם 10 מק"ג?

הקפידי תמיד לשמור על וגיפם 10 מק"ג מחוץ להישג ידם של ילדים. שמרי על התרופה מתחת ל-25 מעלות. אחסני אותה באריזתה המקורית, אין לאחסן את התרופה במקרר.

האם התסמינים חולפים גם ללא טיפול?

מחקרים מראים כי לתסמיני האטרופיה הנרתיקית יש אופי מתמשך ומחריף (פרוגרסיבי) ככל שמתרחקים ממועד הפסקת הוסת, ואינם צפויים להיפתר באופן ספונטני.

מהו הטיפול המומלץ?

לאישה לאחר תום הוסת, הסובלת מתסמינים מקומיים בנרתיק בלבד, מומלץ טיפול מקומי בנרתיק, המכיל אסטרוגן במינון נמוך.

מהו טיפול אסטרוגן מקומי?

המשמעות של ״מקומי״ היא שמשתמשים בטיפול ישירות במקום שמושפע – במקרה זה, הנרתיק.

 

מהם היתרונות בשימוש בוגיפם 10 מק"ג?

  • מינון מדויק וקבוע
  • המינון היעיל הנמוך ביותר הקיים בישראל
  • בטבליות ההיענות גבוהה יותר בהשוואה לקרם
  • פועל מקומית בדיוק במקום שנדרש
  • הטיפול לאטרופיה נרתיקית היחיד בישראל הנמכר ללא מרשם רופא

מה עליי לעשות אם שכחתי ליטול מנה של וגיפם 10 מק"ג?

אם שכחת ליטול מנה, טלי אותה מיד כשאת נזכרת. אין ליטול מנה כפולה כדי לפצות על מנה שנשכחה.

האם טיפול באסטרוגן מקומי בטוח?

מידע חדש ממחקרים תצפיתיים שנעשו לאחר 18 שנות מעקב בעולם, הראו שטיפול באסטרוגן מקומי, לא הראה עלייה בסיכון לתחלואה קרדיווסקולרית או עלייה בסיכון של סרטן שד, בהשוואה למטופלות שלא נטלו טיפול כלשהו.

האם עלייך להחדיר את וגיפם 10 מק"ג בשכיבה?

לא קיימת הנחייה לתנוחה בה יש להחדיר את וגיפם 10 מק"ג. לכן תוכלי לבחור בכל תנוחה הנוחה לך. הטבליה תידבק באופן מידי לדופן הנרתיק. היא לא תיפול במהלך עמידה או הליכה.

מתי מופיעים התסמינים?

התסמינים מופיעים בדרך כלל מספר שנים לאחר הפסקת הוסת, ועל כן נשים רבות אינן מקשרות בין התסמינים שהן חשות בנרתיק לבין גיל המעבר.

מדוע חשוב לטפל באטרופיה נרתיקית?

נשים שמטפלות, מדווחות על השפעה מיטיבה וחיובית על איכות חייהן, מרגישות בריאות יותר ומושכות וישנו שיפור באינטימיות ובקשר עם בן הזוג.